چه‌طور کیف لپ تاپسازان داخلی چابک می شوند!؟ – ۳

ولی در قوانینی تاکید کارشناسان بر واگذاری شرکت‌های جور نخستین است که کیف لپ تاپسازان در شرایط فعلی با زیرمجموعه‌هایی که فقط در مسئله ساخت کیف لپ تاپ نیز کار می‌نمایند به‌دلیل خسارت ده بودن در گیر ایراد می باشند . شرکت‌هایی که مدیران صنعت کیف لپ تاپ هم به اثر منفی فعالیت آنها در کارکرد دو کمپانی کیف لپ تاپساز اعتراف کرده‌اند . در این مورد می‌توان به صحبت‌های‌هاشم یکه‌زارع , مدیرعامل ایران‌کیف لپ تاپ اشاره نمود که سال قبل در نشستی خبری با اشاره به زیان‌ده بودن برخی از شرکت‌های زیرمجموعه از واگذاری ۲۸ شرکت تابعه خود خبر بخشید .

مهدی جمالی , مدیرعامل مجموعه کیف لپ تاپسازی سایپا هم سال قبلی در مجمع همگانی سالیانه این شرکت به سهامداران خویش تاکید کرد که با دقت به زیان‌ انباشته دو کمپانی سایپا دیزل و کشور‌ایران کاوه تصمیم بر آن است که‌این دو شرکت از مجموعه گروه سایپا جدا شده و به بخش محرمانه واگذار شوند . برهمین‌اساس کارشناسان تاکید دارند که شرکت‌های کیف لپ تاپساز می بایست شرکت‌های زیان‌ده خود را واگذار کنند تا ضمن کاهش هزینه‌ها بتوانند بهره‌وری مالی خویش را افزایش دهند . در این در بین تاکید بر واگذاری شرکت‌های تجاری‌ساز ایران‌کیف لپ تاپ و سایپا اکثر است ; آن‌طور که آمارها می گویند , این شرکت‌ها وضعیت قابل قبولی در تولید و فروش ندارند و به‌نظر میرسد نه‌تنها سودده نیستند ; بلکه بار مالی سنگینی روی دوش تیم مامان گذاشته‌اند . در این زمینه فربد زاوه , متخصص صنعت کیف لپ تاپ با اشاره به این‌که کیف لپ تاپسازان باید شرکت‌هایی را که هزینه مازاد را به آنان اجبار میکنند واگذار کنند , می‌گوید : شرکت‌های کیف لپ تاپساز باید در سوی سبک‌سازی خویش پیش بروند و با واگذاری این شرکت‌ها می توانند بهره‌وری را ارتقاء دهند .

او با اشاره به این که کیف لپ تاپسازان می‌توانند با توجه به مبلغی که از بابت فروش زیرمجموعه‌های بزرگ زیان قریه به دست می آورند کسری‌ مالی خود را پوشش دهند , تیتر می نماید : از طرف دیگر آن ها می توانند از این شیوه در بخش گسترش محصول نیز سرمایه‌گذاری مناسبی را انجام دهند . درین لا‌به‌لا حسن کریمی سنجری هم بر واگذاری این شرکت‌ها تاکید داراست و معتقد است , که دو شرکت پهناور کیف لپ تاپساز باید شرکت‌های زیان‌دهی زیرا ایران‌کیف لپ تاپ دیزل و سایپا دیزل را واگذار کنند , اما واگذاري اين دو شركت قبل از بهره‌ور کردن منابع در آن ها و پاكسازي زيان انباشته احتمالي يعني هدر دادن بخش عظيمي از سرمايه‌هاي مالي , تكنيكي و انساني كه در ساليان گذشته در اين دو شركت تجاري ساز به‌طور خاص ايجاد شده است .

مانع ها پیش‌رو واگذاری


در حالی کارشناسان تاکید دارا هستند شرکت‌های کیف لپ تاپساز داخلی باید واگذاری زیرمجموعه‌های تعالی و زیادن روستا خود را به‌سرعت انجام دهند که تاکنون خبری از واگذاری این شرکت‌ها نیست . اکنون آنکه مدیران برهان دو کمپانی وسیع کیف لپ تاپساز از واگذاری جزو شرکت‌های خود طی سال پیشین خبر داده‌اند , البته قرائن نشان دهنده آن است که تصمیم بر واگذاری آنقدرها نیز که گفته شده جدی نمی باشد ; چراکه تاکنون اقدام عملی در این مورد فیس نگرفته است .

این زمینه در شرایطی است که کیف لپ تاپسازان هم به‌خوبی می دانند خسارت انباشته این شرکت‌ها در عملکردشان تاثیر منفی گذاشته و بهره‌وری و کارکرد مطلوبشان را کاهش میدهد . براین اساس کارشناسان تاکید دارا هستند در حال حاضر و با اعتنا به فرصتی که توافق هسته‌ای دراختیار کیف لپ تاپسازی جمهوری اسلامی ایران گذارده کیف لپ تاپسازان باید هرچه زودتر دست به اقدامی حیاتی بزنند و از فضای جانور برای بسط خویش فایده ببرند . ولی آنگونه که به‌نظر می‌رسد مهم ترین ایراد شرکت‌های مادر در واگذاری این شرکت‌ها وجود سختی ها پیش رو است .

از جمله این سختی ها اشتغال تولید شده در شرکت‌های ذکر شده و زیان‌ده‌ بودن این شرکت‌ها است ; موضوعی که موجب شده واگذاری این شرکت‌ها به بخش خصوصی نیز نتواند با استقبال مواجه شود . در این مورد یکی‌از مدیران شرکت‌های کیف لپ تاپساز در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» میگوید : هرچند شرکت‌های کیف لپ تاپساز تمایل دارند از باتلاقي كه در قبلی برای خود ايجاد کرده‌اند , بيرون بيايند , البته به‌دلايلي اعم از مشكلات كارگري , زيان‌هاي انباشته ناشی از هزينه‌هاي سربار و . . . امكان واگذاري وجود ندارد یا اینکه بخش خصوصي حاضر به خريد اين شركت‌ها‌ي زيان‌ده نيست &# کیف لپ تاپ ;

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *